Biri Görme Engelli, Diğeri Kolsuz Olan İki Adam Çin’de 10.000 Ağaç Dikti

İz Bırakan 10 Kitap Alıntısı

13 Dakika 6 Saniye’de Rusya’nın Çok Acayip Bir Yer Olduğunun Kanıtı – Video

Telefon Ekranları Kırılanların Buldukları Yaratıcı Ve Komik Çözümler

Boşanma Sonrası Hangi Taraf Daha Mutlu?

Blog, Genel 8 Haziran 2016
13.720

Boşanmanın ardından tarafların birbirini suçlaması sık rastlanılan bir durum. Amerika’da da bu konuyla ilgili yakın zamanda yapılan bir araştırma mevcut. 2,000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bu çalışmada boşanan insanlara eski eşleriyle ilgili düşünceleri soruldu. Çıkan sonuçlara göre kadınların yüzde 64’ü, erkeklerinse yüzde 44’ü eski eşlerini suçlamakta.

Kadınlar neden eski eşlerini daha fazla suçluyor?

Washington Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü ve tanınmış bir seksolog olan Dr Pepper Schwartz, rakamların geleneksel cinsiyet rolleriyle ilgili yerleşmiş inançları yansıttığından şüphelendiğini ifade ediyor: “Kadınlar, kendilerini suçlamanın yararsız olduğunu; erkeklerse eski eşlerini suçlamanın erkeğe yakışır bir davranış olmadığını düşünüyor olabilir.”

Eşcinsel evliliklerine yer verilmeyen çalışmada ulaşılan başka bir sonuç da kadınların boşandıkları için erkeklerden daha mutlu oldukları yönünde. Erkeklerin yüzde 61’i boşanmalarından pişman değilken, kadınlarda bu oran yüzde 73’e kadar çıkıyor. Kadınların yüzde 75’i ise bir ilişkide mutsuz olmaktansa başarılı ve mutlu bir yalnız olmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Bunu söyleyen erkeklerin oranı yüzde 58.

Dr Schwartz konuyla ilgili şunları ifade ediyor: “Erkekler, evliliğe alıştıktan sonra yalnız kalmaktan daha fazla korkuyorlar. Hatta evliliğin prensipte köhneleşmiş bir uygulama olduğu fikrine kadınlardan daha fazla inanmalarına rağmen, işler yolunda gitmese de yerlerinden kıpırdamamaya daha eğilimliler. Öte yandan kadınlar, evlilikte mutluluğa önem veriyorlar ve genel olarak bağımsız kalmaktan daha az korkuyorlar.”


Etiketler:
Kaynak:
Reklamlar
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.