Tavuklar Üşümesin Diye Onlara Tek Tek Kazak Ören Güzel İnsan

Twitter’da “Erkekler Ne İster” Sorusuna Verilen Acayip Cevaplar

Çapkın Bir Erkeğin Gözünden Kadın Analizi

Kitaplardan Hayat Dersi Niteliğinde 10 Söz

Boşanmış Bir Adamdan 20 Evlilik Tavsiyesi

Blog, Genel 11 Şubat 2016
11.695

İlişkiler, hepimizin kendine göre az çok üzerinde düşündüğü bir konu. Sizi olduğunuz gibi kabul edecek ve mükemmel uyumu yakalayacağınız insan kimi şanslıların karşısına çıkarken, kimilerine de kendisini ömür boyu aratıyor. Aramakla bulunur mu o başka bir yazının konusu olur. Bizim kültürümüzdeki bir tabirle, galiba biraz “Kader kısmet bu işler” de denilebilir. Yani hayatımızdaki bazı şeyler bize bağlı olarak gelişmiyor. Öte yandan diğerler olgular var –ki bu büyük bir kısmı– hayatta bizim yaptığımız seçimlerle doğrudan ilintili. Yani bu demek oluyor ki hayatınızın büyük bir kısmı sizin kontrolünüz altında. Bunlardan biri de beraber olduğunuz insana nasıl davrandığınız ve dolayısıyla kurduğunuz iletişim tarzıdır. Bu durum tamamen sizin yaptığınız seçimlerle doğru orantılı.

Aşağıdaki ilişki ve evlilik üzerine verilmiş 20 tavsiye yakın zamanda boşanmış bir erkek tarafından. Mahremiyete olan saygımızdan, tabii ki burada bu insanın adını açıklamıyoruz. Zaten bunun bir önemi de yok. İnsanlar ilişkilerinde birbirlerinden çok ta farklı sorunlar yaşamıyor. Dikkatinizi çekmek istediğim konu, 16 senelik zorlu bir evliliği tecrübe ettikten sonra kendi bakış açısından düşüncelerini bizlerle paylaşmamış olması. Kendisi keşke bunların farkına evlenmeden önce varsaydım diyor. Ama evlenmeseydi, bu fikirlere de sahip olamayacaktı. Bu yüzden, gelin siz bu samimi tavsiyelere biraz kulak verin.

ASLA KUR YAPMAYI BIRAKMAYIN

Hiç bir zaman evlendiğiniz kadını ve onun hayatınızdaki varlığını hafife almayın. Ona evleme teklifi ettiğinizde, her daim onun kalbini kazanmak ve korumak için söz verdiniz. Kelimelere dökmemiş olmasın bile evlenmek bu anlama gelir. Ona ölçülü bir şekilde gereken önemi verin ve sevginizi göstermekten kaçmayın. Sonuçta o sizi seçti. Bunu asla unutmayın.

KENDİNİZDEN VAZGEÇMEYİN

Evlilik içerisinde olmak demek, kendinizden vazgeçmeniz anlamına gelmemeli. Aynı şekilde kendinizi ve kalbinizi korumalısınız. Kendinizi sevin, dünyaya ve yeni düşüncelere açık olun. Ama kalbinizdeki o özel yere eşinizden başka kimsenin girmesine izin vermeyin.

TEKRAR TEKRAR ONA AŞIK OLUN

Zaman içerisinde değişeceksiniz ve evlendikten 5 sene sonra muhtemelen aynı kişi olmayacaksınız. Burada ters giden bir durum yok. Çünkü insan değiştikçe gelişen bir varlık. Aynı durum eşiniz için de geçerli. Bu yüzden evliliğiniz süresinde tekrar tekrar birbirinizi seçmelisiniz. Her zaman sevgisini kazanmak için çaba göstermelisiniz. İlişkide tembelliğe kaçarsanız, sonuçlarına katlanırsınız. Sonra bir de baktığınızda işler geri dönülemeyecek bir yola girmiş bile.

ONUN İYİ ÖZELLİKLERİNİ GÖRÜN

Eşinizin sevdiği özelliklere odaklanın. Kimse mükemmel değil. Siz de dahil. Bu özellikleri görmeniz sevginizi daha da büyütecektir. Olumsuzluklara odaklanmanız kendinizi ondan soğutmanıza ve uzaklaşmanıza sebep olacaktır. Bunu da hiç istemeyeceğinizi düşünüyorum.

ONU DEĞİŞTİRMEK SİZİN GÖREVİNİZ DEĞİL

Aynen öyle! Tıpkı onun sizi kabul ettiği gibi siz de onu olduğu gibi kabullenmelisiniz. Kendisi hakkında herhangi bir konuda fikrinizi uygun bir dille anlatırsınız. Fakat kimse kimsenin üzerinde değişim gücüne sahip değildir. Bunu mümkün kılan tek kişi, eğer isterse insanın kendisidir. Sizin göreviniz sadece sevmek.

SORUMLULUK ALIN

Hissettiğiniz duygular sizin sorumluluk alanınıza giriyor. Tıpkı kendi mutluluğunuzu sağlamak sizin kontrolünüz de olduğu gibi. Siz kendinizle barışıksanız, bu durum ilişkiniz üzerinde olumlu etki yaratır.

SİNİRLENDİĞİNİZDE HEMEN KARŞIDAKİNİ SUÇLAMAYIN

Böyle duyguları hepimiz yaşarız. Fakat sinirlendiğiniz anda saldırıya geçmek, işlerin sadece daha kötüye gitmesine neden olur. Zor olsa da sakin bir tavırda durup düşünmelisiniz. Hiç kimse ağzından bir kere çıkmış olan lafı geri alamaz ve kadınlar asla unutmaz!

DUYGULARINI YAŞAMASINA İZİN VERİN

Eğer eşiniz kendi hayatıyla ilgili herhangi bir konudan mutsuzluk duyuyor ise sizin göreviniz onu düzeltmek değil. Yapmanız gereken, hissettiklerini o anda yaşaması için ona alan bırakırken, ona her şeyin iyi olacağını ve yanında olduğunuzu söylemeniz.

CİDDİYET = SIKICILIK

Her şeyi aşırı ciddiye almayın. Kendinizi hayatın akışına ve size getirdiklerine bırakın. Gülün. Eşinizi güldürün. Gülmek hayatı hafifletir.

RUHUNU BESLEYİN

Herkesin sevgisini gösterme şekilde farklıdır. Eşinize onun anladığı dilden sevginizi gösterin. Kimisine sevildiğini duymak yeterli olurken, kimisi de bunu mutlaka görmek ister.

ANA ODAKLANIN

Ona sadece zamanınızı değil, dikkatinizi de verin. Yan yana konuşmadan boş boş oturmak kalite zaman geçirmek değildir. Kendi hayatınızda zihninizi meşgul eden düşünceleri eşinizle keyifli bir anı yaşarken uzaklaştırın.

HATALARDAN DERS ÇIKARIN

Saçmalamayın ama bazen de saçmayalın. Kafa karıştırıcı değil mi? Yani hata yapın. Bu çok doğal. Çünkü eşiniz de hatalar yapacak. Tabii ki çok büyük ve telafi edilemeyecek hatalar yapmayın. Fakat yaptıklarınızdan da ders çıkarmayı bilin.

ONA ALAN BIRAKIN

Kadınlar doğaları gereği erkeklere kıyasla daha fedakar olabiliyorlar. Fakat bu arada sırada eşinizin yalnız kalmayı tercih edip, kendisine zaman ayıramayacağı anlamına gelmiyor. Kendisiyle zaman vakit geçirebilmesi için ona alan bırakın. Özellikle çocuk olduktan sonra eşinizin zamanı daha da kısıtlı olacak. Bu koşuşturmalar arasında ona kendisi için vakit ayırması gerektiğini hatırlatmanız gerekiyor. Gerekirse bazı sorumluluklarını ondan alın.

HASSAS OLMAK ZAYIFLIK DEĞİLDİR

Siz de insansınız ve her zaman her konuda soğukkanlı olamayabilirsiniz. Zaman zaman eşinizle korkularınızı ve hassasiyetlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

ŞEFFAF OLUN

Eğer eşinizden size güvenmesini bekliyorsanız. Maskelerinizden kurtulmanız, yani gerçek olmanız gerekiyor. Kendiniz olmanız gerekiyor. Şeffaf olun ki iyisiyle kötüsüyle sizin her yönünüzü bilsin ve böylelikle gerçek sizi tanısın. Onun size kendini saf haliyle sunduğu gibi siz de ona karşı olduğunuz gibi davranmalısınız. Başkası gibi değil.

BERABER GELİŞİN

Tıpkı vücudunuzda çalıştırmadığınız bir kas zaman içerisinde nasıl zayıflarsa, evliliğinize gereken önemi vermeyip, çaba sarf etmediğinizde aynı şekilde ilişkinizde olumsuz etkilenir. Hem kendiniz için hem de eşinizle beraber ortak hedefler koyun ve bunları gerçekleştirmeye çalışın. Birlikte kendi dünyanızı yaratın.

PARA EN ÖNEMLİ ŞEY DEĞİL

Paranın söz konusu olduğu bir ilişkide gerçek aşk yoktur. Para yönetimi stratejidir. Bu konuda eşinizle iletişim kurarak birlikte hareket edin. Plan ve program dahilinde her bireyin güçlü yanlarını kullanarak para mevzusunu bir sisteme oturtun.

ÇABUK AFFEDİN

Gururu bir kenara bırakın. Burada mevzu “ben” değil “biz” olabilmek. Tabii ki her evlilikte iniş ve çıkışlar olabilir. Önemli olan herhangi bir konuda özür dilenmesi gerektiği yerde bu erdemi gösterebilmek. Öte yandan eşinizin yapmış olduğu sizi rahatsız eden bir olayda uzatmadan affetmek en doğru yaklaşım olacaktır. Tekrar tekrar geçmişe dönüp tatsız mevzuları açmanın da hiç ama hiç gereği yok. Geçmişe takılı kalmak, geleceğe gitmenizi engeller.

HER ZAMAN “SEVGİYİ” SEÇİN

Aslında ihtiyacınız olan tek tavsiye bu. Ne olursa olsun sevgiyi her daim ön plana koyun. Hayatttaki her zorluk sevgi yoluyla çözülür ve ancak gerçek sevgi ile eşiniz ve siz birlikte yaşamaya değer bir hayat kurabilirsiniz.

Ve Unutmayın Bekarlık Evlilikten Daha Eğlencelidir..


Etiketler: ,
Reklamlar
Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Makro Web 11 Şubat 2016

Gayet acik ve net