Ekşi Sözlük’ten Eski Sevgilinin Unutulmayan Sözleri

Diğer İnsanlar İle Farkımızı Gösteren 7 Karşılaştırmalı Görsel

Çok istediğimiz şeyler neden gerçekleşmez?

Patlamalardan Sonra Hükümet Toplanıp Ne Konuşuyor?

Her Yaptığını Facebook’da Paylaşan Arkadaşlarınız İçin Bilim Teşhisi Koydu

Blog, Genel 11 Aralık 2015
5.169

Sürekli spor salonunda çektikleri selfieleri ve yedikleri sağlıklı şeyleri paylaşan ya da diyetinin nasıl ilerlediğini günlük olarak takip etmek zorunda kaldığınız arkadaşlarınız mı var? Peki ya arabası ile övünen arabasının en az 50 fotoğrafını her gün facebook’ta paylaşan arkadaşlarınız var mı? Ya da tatile çıktığında 1 haftalık tatilinde 10000 küsür fotoğraf paylaşan arkadaşınız var mı? Tahmin ettiğiniz gibi bu arkadaşlarınızın psikolojik sorunları olabilirmiş. Brunel Üniversitesi 800 Facebook kullanıcısını kapsayan bir araştırma yapmış. Araştırmada bu kişilere kişilik testi yapılmış ve test sonuçları yaptıkları paylaşımlarla ilişkilendirilmiş. Sonuç olarak yukarıda bahsettiğimiz türde sürekli kazanımları ve başarılarıyla ilgili paylaşım yapan kişilerin narsist olma ihtimali yüksek çıkmış.

Facebook’taki eylemlerinden bir kişinin narsist olup olmadığını çıkartmanız için biraz daha detay verelim; narsistlerin tipik özellikleri şunlar:

– Başkalarının sürekli ilgisine ve beğenisine ihtiyaç duyma
– Bencillik, kendisiyle ilgili olmayan hiçbirşeyle ilgilenmeme
– Eleştiri (=olumsuz yorumlar) karşısında hızla sinirlenme
– Kendisini herkes ve herşeyden önemli görme
Araştırmaya geri dönersek, araştırmacılardan birisinin şu yorumu dikkat çekici:

Narsistlerin Facebook’ta “böbürlenmeleri” işe yarıyor, bu paylaşımları daha çok beğeni ve yorum alıyor. Ancak Facebook arkadaşlarının nezaketen bu şekilde davranıp aslında içten içe bu tür benmerkezci hareketlerden nefret etmeleri olası.

Aslında sosyal medya az veya çok hepimizi narsist yapmadı mı? Paylaşımlara baktığımızda herkes harika hayatlar yaşıyormuş gibi yapmıyor mu?


Etiketler: , ,
Reklamlar
Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Eren Kulaksız 11 Aralık 2015

Arkadaşım günde min.5 fotoğrafını instagram ( veya başka birşey, imlasını yazamıyorum )
‘da paylaşıyor. Demekki onunda böyle sorunları varmış.