Üniversitede Aldatılan Çocuğun Mükemmel İntikamı

Biri Görme Engelli, Diğeri Kolsuz Olan İki Adam Çin’de 10.000 Ağaç Dikti

Erkeklerin Yaşı İlerledikçe İhtiyaç Ve İstekleri

Edebiyatın Dibine Vuran 11 Kamyon Arkası Yazı

MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi Yalanı

Blog, Genel 9 Mart 2016
7.751

Çok uzun yazmayacağım.

Facebook, Twitter, İnstagram, Swarm gibi Sosyal Medya Platformlarını kullanan bir çok kişinin son zamanla çığ gibi büyüyen ve “Paylaşmayın ! Kopyalayıp yapıştırın.” telkini ile sayfalarına paylaştığı birmesaj (!) var. Mesaj kısaca bu (veya buna benzer içerikte);

T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel ……

Aslında facebook ve diğer Sosyal Medya Platformlarına üye olduğunuzda bir anlaşmayı kabul ederek üye olursunuz. Yani Facebook durum kısmına herhangi bir şeyi paylaşmanız hiçbir şey ifade etmez. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi diye bir bildirge yok. “Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge” var ancak bu genelgenin konusu tamamen farklı. Türk Ceza Kanunu ile ilgili maddelerin burada konuya entegre edilmesi ayrıca bir konu Bir başkasının adınıza açtığı bir hesaptan veya sizin herhangi bir paylaşımdan ötürü mağdur olmanız halinde facebook size bir kuruş ödemez! Çünkü Facebook Türk Ceza Kanunu ile uzaktan yakından ilgisi, ilişkisi yok.

Planlı bir şekilde sazan avı diye tahmin ettiğim bu olaya benzer yazılar yılın belirli dönemlerinde tekrarlanıyor. Bir başkasının hesabınızı kopyalayıp konusu suç teşkil eden paylaşımlar yapması sizi suçlu duruma düşürmez.

Örneğin hiçbir sosyal medya hesabı olmayan birinin adına açılmış sahte bir hesap ile konusu suç teşkil eden bir paylaşım ile bir kişinin bundan dolayı cezalandırılması düşünülemez. Bu nedenle bu mesajların kanun değerinde ve facebook şartnamesinde hiçbir değeri yok. Şöyle ki suçlu biride böyle bir iletiyi paylaşıp sahte sosyal medya hesapları açarak propaganda yapabilir. Bu durumun olabilitesi gayet yüksek.

Sonuç olarak kime veye neye hizmet ettiği bilinmeyen, bazı grupların planlı bir şekilde hazırladığı bu senaryolarda sazan olmayın


Kaynak:
Reklamlar
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.